Що треба знати про коронавірус

5 основних речей, які мають знати батьки про коронавірусну інфекцію COVID-19 та про те, як реагувати, щоб убезпечити свою родину від хвороби. Про це розповідають Міністерство освіти і науки України разом з Міністерством охорони здоров’я сьогодні, 12 березня 2020 року.

“Уряд оголосив загальнонаціональний карантин до 3 квітня. Однак ми розуміємо, що просто не ходити до школи чи іншого закладу освіти – недостатньо. Важливо, щоб батьки знали, як діяти в ситуації карантину та від чого берегти дітей. Тому така інформація зараз дуже потрібна”, – розповіла заступниця Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.

ПЕРШЕ. Інфекція передається переважно повітряно-крапельним шляхом від зараженої людини або через дотик до забруднених поверхонь.
ЩО РОБИТИ:

попросити дітей не підходити ближче ніж на 1 метр до людей, що кашляють, чхають або мають жар нагадувати дітям про обов’язкове миття рук перед прийомом їжі та після відвідування вбиральні (мити руки потрібно щонайменше 20 секунд або використовувати дезінфекційні засоби для рук)попросити дітей утриматися від прийому їжі з загальних упаковок або посуду (горішки, чіпси, печиво та інші снеки), куди багато людей занурюють руки просити дітей уникати привітальних обіймів і рукостискань, поки епідеміологічна ситуація не стабілізується посилити вимоги до вологого прибирання приміщень, очищення та дезінфекції об’єктів, яких торкається велика кількість людей, провітрювати приміщення важливо уникати місць масового скупчення людей

ДРУГЕ. Симптоми інфекції: кашель, біль у горлі, риніт, лихоманка, утруднене дихання, сухий кашель, чхання, біль у грудині; у деяких випадках – діарея або кон'юнктивіт. У складних випадках інфекція може викликати пневмонію. У деяких випадках ця хвороба може бути смертельною, однак переважно це відбувається з людьми середнього чи похилого віку, що мають супутні захворювання.
ЩО РОБИТИ:

у разі підвищеної температури дитина має залишитися вдома до повного одужання та одразу отримати консультацію сімейного лікаря.

ТРЕТЄ. Як правильно поводити себе в умовах поширення вірусу?

мити руки щонайменше 20 секунд або використовувати дезінфекційні засоби для рук під час кашлю або чхання прикривати рот і ніс паперовою хустинкою, яку потім необхідно викинути; чхати також правильно у згин ліктяне підходити ближче ніж на 1 метр до людей, що кашляють, чхають або мають жар, уникати будь-якого тісного контакту з ними не споживати сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження

ЧЕТВЕРТЕ. Маски не допомагають убезпечити себе від вірусу, вони допомагають лише в тому разі, коли маску носить хвора людина.
П’ЯТЕ. Наразі не існує жодних ліків для лікування чи запобігання коронавірусу. Будь-які пропозиції в Інтернеті про вакцини чи ліки – неправда.

Відео про коронавірус

Як захистити себе від коронавірусу

Педикульоз

Що потрібно знати про педикульоз

За даними Українського центру з рикетсіозів в Україні, як і в цілому в світі реєструється збільшення ураженості населення на педикульоз. Причиною цього явища вважають біологічні властивості вошей (лат. Pedikula) та збільшення міграційного процесу в світі.

Головні та платтяні воші можуть передавати інфекційні захворювання.

В місті Києві щороку реєструється до 1000 випадків ураження на педикульоз мешканців столиці. Як правило, більше половини уражених - діти (майже всі вони - учні шкіл та шкіл-інтернатів).

Слід пам’ятати, що ураження педикульозом можливе при тісному контакті через головний убір, гребінці (головний педикульоз), через постільну білизну, одяг тощо (платтяний педикульоз) в різних місцях спільного перебування людей: на вокзалі, в громадському транспорті, в потязі, тощо, тобто там, де перебуває завошивлений і є умови для переходу вошей на не завошивлену особу.

Лікування й профілактика педикульозу (пам'ятка для населення)

Педикульоз або вошивість - специфічне паразитування на людині вошей, що харчуються її кров'ю. Розрізняють три види вошей: платтяні, головні й лобкові.

Головна воша живе на волосяному покриві голови.

Платтяні воші більшу частину часу ховаються в одязі, паразитуючи на тілі "хазяїна" тільки кілька хвилин на добу. Найчастіше цих вошей можна виявити в місцях ущільнення одягу (у складках, швах), там же вони відкладають яйця.

Лобкова воша вражає в основному шкіру лобка й промежини, а іноді й пахвові западини, брови й вії.

Розмножуються воші, відкладаючи яйця (гниди), які тримаються в корінні волосся за рахунок клейких виділень. Через 3-8 днів з них з'являються личинки, які вже через 3 тижні досягають повноцінного розвитку. Зовні маленька й доросла воша відрізняються лише розміром. Воші мають коричневе, сіре або ясно-жовте офарблення. Їхній розмір варіюється від 0,5 до 6 мм (лобкова - до 1,5 мм). Завдяки трьом парам ніжок, паразит прикріплюється до волосся хазяїна, утворюючи клішні, що допомагає втримуватися на тілі людини. Воша має ротовий колючо-сисний апарат. Під час ссання комаха протикає шкіру хоботком, що супроводжується сверблячкою на шкірі людини. Тривалість життя комахи на тілі "хазяїна" становить 1-2 місяці, у зовнішньому середовищі - 3-7 діб.

Вважається, що вошивість, або педикульоз (від латинського Pediculus - воша) супроводжує місця, які є вогнищами природних катаклізмів і кризових ситуацій у суспільстві.

Вошивість - показник низької санітарної культури, результат зневаги елементарними гігієнічними правилами (регулярним миттям тіла й голови, зміною білизни, доглядом за волоссям). Незважаючи на це, жодна освічена, вихована й охайна людина не може бути застрахована від ураженості. Зараження може відбутися при прямому контакті з завошивленим чи при використанні заражених речей (шапок, рушників, постільної білизни, гребінців), при відвідуванні бань, саун, басейнів. По легкості зараження педикульозу частіше піддаються діти в організованих колективах.

Медичне значення педикульозу обумовлене тим, що воші є переносниками збудника епідемічного висипного тифу й волинської лихоманки. Небезпека зараження тифом від вошей виникає через 4 доби з моменту їхнього паразитування на хворій людині. Укус паразита, сам по собі, не представляє ніякої небезпеки: зараження відбувається при роздавлюванні комахи й втиранні рідини, що витікає з неї, або її фекалій в ушкоджені ділянки шкіри при розчісуванні місця укусу.

Профілактика і лікування педикульозу

Для профілактики педикульозу є ефективними прості санітарно-гігієнічні правила: регулярно митися, стригти волосся, проводити зміну й прання натільної й постільної білизни, систематично чистити верхній одяг, постільні приналежності, регулярно прибирати приміщення. Не користуватися чужими гребінцями, головними уборами й одягом.

В ліквідації вошивості важливу роль відіграє, активна позиція кожної людини, особливо батьків, прищеплення дітям гігієнічних навичок в сім’ї тощо.

Необхідно пам'ятати, що без лікування педикульоз не пройде. Поступово хворі звикають до сверблячки, не звертають увагу й заражають здорових людей.

При підозрі на платяний педикульоз варто звернутися в лікувальну установу по місцю проживання (поліклініка, шкірно-венерологічний диспансер), медичний працівник якого дасть направлення на обробку й подасть заявку в спеціалізовану установу дезінфекційного профілю на обробку ваших речей і квартири (дезінсекцію).

При підозрі на лобковий педикульоз (фтіріоз) для обробки й лікування наслідків варто звернутися в шкірно-венерологічний диспансер за місцем проживання.

При головному педикульозі обробку можна провести самотужки, для чого купити в аптеці противопедикульозний засіб і строго за інструкцією провести обробку голови.

При виявленні вошей на будь-якому ступені розвитку (яйце, личинка, доросла воша) ефективною є дезінсекція, що проводиться одночасно, знищуючи вошей безпосередньо як на голові, тілі людини, так і на його білизні, одязі (протягом 1 доби).

Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.

Механічний метод звільнення від вошей та їх яєць проводиться шляхом вичісування густим гребенем, обстригання або гоління. Волосся збирається на папір і спалюється. Перед вичісуванням волосся промивається теплим 5-10% розчином столового оцту, голова зав'язується хусткою або рушником, експозиція 30 хвилин - 1 година. Після цього полегшується вичісування яєць вошей.

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою (кип’ятіння, прасування або обробка в спеціальній дезкамері). Завошивлену білизну кип’ятять у 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин (5л води на 1 кг білизни), прасують з обох сторін, звертаючи особливу увагу на шви, зборки та інше. При необхідності повторну обробку роблять через 7-12 днів.

Проводять санітарну обробку людини, зміну натільної і постільної білизни, а також обробку контактних.

Хімічний метод — це використання хімічних речовин - інсектицидів (педикулоцидів). Для дезінсекції вошей використовуються педикулоциди, які зареєстровані МОЗ України та дозволені до використання. Асортимент педикулоцидів в аптечній мережі різноманітний: лосьйони "Ніттіфор", "Педилін", "Лавінал", водно-мильна емульсія бензил-бензоату 20%, крем-бензил- бензоату 25%, аерозолі "Пара плюс", "Спрей-пакс" тощо.

Спосіб застосування усіх вищезгаданих препаратів полягає в наступному - на волосся наносять необхідну кількість препарату (в залежності від густоти та довжини волосся), зав'язують голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримують відповідний час згідно з інструкцією, промивають проточною водою з милом або шампунем. Після цього на волосся наносять теплий 5-10% столовий оцет, зав'язують поліетиленовою хусткою і рушником, витримують 30 хвилин, полощуть у проточній воді, після чого вичісують густим гребінцем загиблих вошей та їх яйця "гниди". При необхідності повторну обробку роблять через 7-12 днів.

Обробку вважають закінченою, коли на волоссі та одязі повністю відсутні воші і гниди. Якщо в сім’ї, класі залишились діти або дорослі з вошами (гнидами), тобто є джерело, оточуючі будуть уражені педикульозом. Тому, при виявленні педикульозу у дитини, огляду, а при необхідності, і обробці, підлягають усі члени сім’ї та контактні по класу, групі.

Миття шампунем голови без застосування препаратів і прання білизни без кип’ятіння не звільнить від вошей і гнид.

Обробка педикулоцидами дітей до 5 років, вагітних жінок, матерів-годувальниць, людей з пошкодженою шкірою, тяжко хворих заборонена. У цих випадках доцільно використовувати механічний засіб звільнення від вошей.

Що треба знати про КІР

Як передається вірус кору

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

  • Кір— одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

  • Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

  • Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

  • Усі діти тадорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти.

  • Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

Вакцинація проти кору

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

  • 2 дози вакцини захищають від кору

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Грип: наслідки, симптоми, профілактика

Грип- це гостре вірусне захворювання, яке може вражати людей, не залежно від їх віку чи статі, і яке супроводжується такими проявами як загальна інтоксикація організму, а також катаральними явищами у вигляді риніту, закладеності носа і сильного кашлю. Віруси грипу можуть надати токсичну дію на будь-який орган і систему людського організму. Залежно від цього, виділяють наступні ускладнення і наслідки грипу:

1. Легеневі: пневмонії, емпієма плеври, абсцес легень;

2. Серцево-судинні: перикардити, міокардити;

3. З боку ЛОР-органів: синусит, риніт, отит, трахеїт;

4. З боку нервової системи: менінгіт, енцефаліт, менінгоенцефаліт, неврит, невралгії, полірадикулоневрити;

5. М'язові: міозити

Наслідком захворювання може бути загострення неврологічних і судинних захворювань, які протікали безсимптомно.

Грип буває 3 видів:-А-,-В-,-С-. Найбільш болісно протікає саме грип-А-. Щороку вірус грипу мутує, проте і всесвітня фармакологія не стоїть на місці, саме з цієї причини лікарі наполягають на щорічній вакцинації населення.

Вірус грипу переміщається від людини до людини тільки повітряно-крапельним способом. Також слід звернути увагу на те, що даний вірус виявляє високий рівень контагеозності, відповідно, більша частина населення буде піддана захворюванню. Даний вірус проявляє себе протягом 2-3 діб, максимальний час, після якого проявляються симптоми - 5 діб. Саме в цей період вірус веде активне життя у Ваших дихальних шляхах, при цьому істотно пригнічується миготливий епітелій, який виконує роль природного фільтра для легенів. За рахунок ураження епітелію, інші віруси мають повний і безперешкодний доступ до легких, що може закінчитися бронхітом або запалення легенів.

Ознаки та симптоми грипу

1. Грип приходить несподівано і в лічені години повністю захоплює Ваш організм;

2. Грипу властиво різке підвищення температури (в окремих випадках до 40,5 градусів), підвищена чутливість до світла, ломота у всьому організмі, а також болі: головні і м'язові;

3. У першу добу захворювання грипом, Ви захищені від нежиті, що властиво тільки даному вірусу;

4. Найбільш активна фаза грипу припадає на третій-п'ятий день захворювання, а остаточне одужання доводиться на 8-10 день.

5. Враховуючи, що вірус грипу вражає судини, саме з цієї причини можливі крововиливи: ясенні і носові;

Особливо важко вірусні захворювання проходять у дітей та літніх людей, у так званої, групи ризику. Сильна інтоксикація може привести до небажаних наслідків, рівень смертності, наприклад, від грипу становить 0,2% по всьому світу.

Як правильно лікувати грип?

Лікування грипу

  • строгий постільний режим і рясне пиття,
  • жарознижуючі, антибіотики та противірусні препарати: Колдрекс, Терафлю, Аспірин
  • полівітаміни та аскорбінова кислота,
  • препарати, що підтримують імунітет: інтерферон, афлубін, Імунал.

Лікування грипу народними засобами

1. Вбиває віруси, запобігає повторному захворюванню: змішайте подрібнений часник і цибулю в рівних частинах, покладіть на тарілку і поставте в кімнаті.

2. Знижує температуру, поліпшує самопочуття: приготуйте відвар журавлини (на 1 склянку ягід 3 склянки води) і шипшини (на 1 склянку шипшини 1 л води). Змішайте. В 1/2 відвару додайте 1 ч. ложку меду. Випийте його теплим і сховайтеся ковдрою.

3. Полегшує дихання, зменшує слехотеченіе, антивірусний засіб: приготуйте 1 стакан чорного чаю і відвару журавлини (як у попередньому рецепті), додайте дрібку м'яти. Пийте протягом години по 3-4 ковтки.

4. Потогінний засіб: залийте 1 ст. ложку липового цвіту 1 склянкою окропу і настоюйте 30 хв. Процідіть і пийте вприкуску з 1 ст. ложкою малинового варення.

5. Полегшує дихання, зменшує кашель: подрібніть м'якоть 1 скибочки лимона і змішайте з 2 ч. ложками цукру. З'їжте, запиваючи теплим чаєм.

6. Загальнозміцнюючий засіб: 2 ст. ложки бруньок сосни залийте 1 л окропу і варіть на водяній бані 30-35 хв. Потім ще 30 хв. настоюйте відвар, процідіть, приймайте по 1/2 склянки 3 рази на день.

7. Жарознижуючій засіб: 2 ч. ложки квітів чорної бузини залийте 1 склянкою окропу, настоюйте, закутавши, 40 хв. Приймайте по 1/2 склянки 2-3 рази на день.

Профілактика грипу

  • Їжте цитрусові, солодкий перець, молочні і кисломолочні продукти, тверді сири, відварну рибу, яловичину, моркву зі сметаною, родзинками або курагою. Вітаміни А, С. Цинк та Кальцій, що містяться в цих продуктах, попереджають застуди і полегшують їх лікування. Але в гострий період хвороби не пийте молоко - воно затягує лікування.
  • Вранці і ввечері з'їдайте по 1/2 грейпфрута - це гарна профілактика ангіни. У грейпфруті містяться дубильні речовини, які створюють захисну плівку на слизовій оболонці.
  • Бережіть ноги від переохолодження і вологи. Якщо все ж ви промочили ноги, пропарьте їх у гірчичній ванні (на 1 л води 2 ст. ложки порошку гірчиці), висушіть рушником і одягніть вовняні шкарпетки.
  • Вранці і ввечері протирайте обличчя і полощіть рот і горло відваром подорожника або евкаліпта. Це захистить слизові оболонки і шкіру від осідання хвороботворних мікробів.
  • Коли немає сильного вітру, одягніться тепліше і гуляйте, плавно вдихаючи і видихаючи повітря носом. Це допоможе зміцнити слизову носоглотки.
  • У період епідемій грипу, збираючись на вулицю, візьміть з собою ватно- марлеву пов’язку. Якщо поруч чхають і кашляють, закрийте хусткою ніс і рот. Це запобігатиме потраплянню інфекцій в організм.

І на завершення хотілося б відзначити, що будь-вірусне захворювання, перенесене "на ногах" може погано відбитися на вашому здоров'ї в майбутньому. У будь-якому випадку, при перших ознаках захворювання зверніться до лікаря і отримайте рекомендації фахівця щодо стратегії лікування. Пам'ятайте про те, що будь самолікування може призвести до небажаних наслідків і ускладнень. Цінуйте себе і будьте здорові!

Кiлькiсть переглядiв: 405

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.